Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Archiwum
dzień otwarty 


 W dniu 29.05.13 odbył się happening „Marchewka zamiast papierosa” promujący zdrowy styl życia. Uczniowie z klasy II B i II C przygotowali wystawę plakatów o szkodliwości palenia. Zachęcali do degustacji świeżej marchewki, rozdawali ulotki informujące o negatywnym wpływie nikotyny na organizm człowieka. Ponadto zorganizowano konkurs sportowy – rzut do celu.Można było wygrać pęczek marchewki, długopis, metrówkę lub kolorowankę.

Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia zdjęcia z ogromna marchewką. 
Zapraszamy za rok!!!


Sprawozdanie z przebiegu

IV edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej

 „Najdroższy wyraz: Ojczyzna”

pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty

Dnia 19 marca 2013 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty recytatorskie poprzedzające kolejna edycję Konkursu Recytatorskiego "Najdroższy wyraz: Ojczyzna". Zajęcia poprowadziła aktorka Magdalena Kiszko - dojlidko. Nie było czasu na nudę i obijanie się, o czym świadczą zdjęcia.

            Dnia 9 kwietnia 2013 r. odbyła sie IV edycja Konkursu Recytatorskiego "Najdroższy wyraz: Ojczyzna". Wzięło w nim udział 18 uczniów. Komisja w składzie: Ewa Jakubaszek (aktorka, instruktor teatralny, pracownik Wojewódzkiego Ośrodka animacji Kultury) i Aneta Kaliściak (humanistka - polonistka, instruktor teatralny) nagrodziła: Katarzynę Rosicka z PG9 w białymstoku - I miejsce

Jędrzeja Banię z PG19 sportowego w Białymstoku - II miejsce

Martynę Dankowską z PG 9 w Białymstoku - III miejsce

oraz wyróżniła:

Patrycję Zajkowską z Gimnazjum w Juchnowcu

Annę Sidor z Gimnazjum w Juchnowcu

Sarę Świętochowską z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie.

Z obrad komisji konkursowej został sporządzony protokół. Fundatorami nagród w konkursie było wydawnictwo „Nowa Era” (książki i gadżety), Białostocki Teatr Lalek (zaproszenia na spektakle). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, a w przyszłym roku do wzięcia udziału w naszym konkursie.

galeria zdjęć


9 maja 2013 r. w Białymstoku miało miejsce zdarzenie sytuacyjne w ruchu drogowym "Flash mob".Pomysłodawcą akcji byli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zorganizowali zdarzenie sytuacyjne w ruchu drogowym, do udziału w którym zostało zaproszone Publiczne Gimnazjum Nr 2 w Białymstoku.Punktualnie o godz. 13.00 po usłyszeniu sygnału dźwiękowego będącego odgłosem gwałtownego hamowania na jezdni – wszyscy stanęli w bezruchu. Następnie młodzież inscenizowała zachowania tłumu podczas takiego zdarzenia.

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Więcej o akcji można przeczytać lub obejrzeć na:

http://www.podlaska.policja.gov.pl/?idkat=445&idart=11531


16 maja 2013 r. o godzinie 9 spod Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku uczniowie PG 2 wyruszyli w przygotowanym przez policjantów Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku "Marszu Zebry”. Przemaszerowaliśmy głównymi ulicami miasta, a następnie wróciliśmy na plac pod teatrem. Tam odbył się festyn, na którym można było obejrzeć sprzęt w jaki są wyposażone służby ratunkowe, policja, straż graniczna czy też straż leśna. Można było również oddać krew dzieciom poszkodowanym w wypadkach drogowych. 
Podczas festynu promującego bezpieczeństwo na drodze wśród najmłodszych można było się również poczęstować ogromnym tortem z wizerunkiem zebry. 
Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać na:


poranny.pl

bialystokonline.pl

YouTube.pl

www.podlaska.policja.gov.pl


Terminy elektronicznej rekrutacji do gimnazjów na rok szkolny 2013/2014

  -      21 marca – 12 kwietnia 2013 r. do godz. 15.00 – składanie zgłoszeń do gimnazjów obwodowych i poza obwodowych

 -do 3 lipca 2013 r. do godz. 15.00 składanie świadectw ukończenia klasy VI

 -8 lipca 2013r . o godz. 15.00 – ogłoszenie list przyjętych uczniów

Formularz zgłoszenia do gimnazjum dostępny na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku


W dniu 9 kwietnia 2013 r. (wtorek) o godz. 17.00 odbędą się zebrania wychowawców klas z rodzicami. Serdecznie zapraszamy.

Serdecznie zapraszamy  wszystkich szóstoklasistów i ich rodziców na Dzień Otwarty w Publicznym Gimnazjum  Nr 2 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku, który odbędzie się 14 marca 2013 roku (czwartek) w godzinach 15.30 - 18.00.

Sprawozdanie z realizacji INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ – KLASA TEATRALNA I półrocze 2012/2013


Zajęcia odbywały się systematycznie w każdy piątek w wymiarze 2 godz. lekcyjnych. We wrześniu zajmowaliśmy się integracją zespołu uczniowskiego. Powtarzaliśmy wiadomości na temat twórców dzieła teatralnego, a także poznawali antyczne korzenie teatru i dramatu. W październiku wykonywali plakaty teatralne, mieli zajęcia z emisji głosu. W listopadzie przeprowadzono zajęcia rytmiczne. Rozpoczęto również pracę nad przedstawieniem „Itaka”. Trwały one do końca stycznia i zakończyły się próbą generalną przed rodzicami.


SPRAWOZDANIE Z PRACY KOŁA TEATRALNEGO I półrocze 2012/2013


Koło teatralne działa w b.r.szkolnym w ramach projektu „Bawiąc uczyć, czyli teatr jest dobry na wszystko”.W zajęciach uczestniczy 20 osób. Jest to duża grupa, ale udało nam się znaleźć odpowiedni scenariusz i koncepcję jego zrealizowania, aby wszyscy mogli w równym stopniu być odpowiedzialnymi za to przedsięwzięcie. Zajmowaliśmy się kształceniem poprawnej wymowy, interpretacji. Przygotowywałyśmy uczennice do konkursów recytatorskich, czego efektem jest wyróżnienie Aleksandry Dąbrowskiej w Konkursie Recytatorskim im. Adama Mickiewicza „Między dawnymi a nowymi laty” iI miejsce w III Powiatowym Konkursie Recytatorsko – Plastycznym „Twórczość Juliana Tuwima słowem i pędzlem malowana”.


17 grudnia 2012 r. uczniowie klasy III D  pod opieką p. Marzeny Joka brali udział w prelekcji pt. „Obława augustowska - lipiec 1945” prowadzonej przez pracownika IPN-u p. Krzysztofa Jodczyka. 

Zajęcia odbyły się w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się o jednej z największych zbrodni  dokonanych w naszym rejonie przez NKWD  po 1945r. W trakcie spotkania pan Krzysztof Jodczyk wygłosił wykład na temat wydarzeń w lipcu 1945 na ziemi augustowskiej. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą Obławy Augustowskiej.


Zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniu 6.02.13 odbył się apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2012/2013. Z wielką radością możemy się pochwalić, że mamy 8 uczniów ze średnią powyżej 5,0:

 1. Maciej Leciewicz III B
 2. Natalia Gryszko II A
 3. Joanna Rosłan I B
 4. Barbara Białostocka I A
 5. Natalia Jarmołowicz III D
 6. Maciej Listowski III B
 7. Kamila Wowak III A
 8. Bartosz Maliszewski II A

Klasa III D uzyskała najwyższą średnią w szkole - 4,03.

 

Karol Falkowski,uczeń z klasy III B otrzymał dyplom za najwyższą frekwencję na zajęciach.

 

Pani Dyrektor wręczyła dyplomy laureatom konkursów:

-         j.angielski- Natalia Jarmołowicz

-         fizyka-Maciej Leciewicz

-         historia-Kacper Kozłowski, Maciej Rosłan, Jakub Łukasik

 

Anna Litwińczuk z klasy III Dotrzymała nagrodę książkową za najlepsze czytelnictwo. 


Wszystkim uczniom gratulujemy i  życzymy sukcesów w II semestrze!!!

galeria zdjęć


W związku ze wzmożonymi zachorowaniami na grypę i choroby grypopodobne Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku zwraca się z prośbą o pomoc w działaniach informacyjno-edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz całego społeczeństwa. 

Poniżej można pobrać elektroniczną wersję ulotek na temat profilaktyki grypy.

Informacja dotycząca sezonu grypowego 2012/2013

Profilaktyka grypy

Do rodziców - młodsze dzieci

Grypa ulotka GIS

Ulotka dla wychowawcy20 grudnia 2012 r.  we czwartek młodzież naszej szkoły pod kierunkiem pań katechetek i pani od muzyki przygotowała przedstawienie - Jasełka pt. "Noc Betlejemska"
Chcieliśmy zwrócić uwagę na gościnność i miłosierdzie. Słuchając kolęd weszliśmy w czas Bożego Narodzenia.
"Chwała Bogu na wysokości, a na ziemi pokój"
Grażyna Krawczyńska
galeria zdjęć

13 grudnia 2012 r.- odbyło się spotkanie z panem prokuratorem Radosławem Ignatiewem, który przeprowadził wykład edukacyjny na temat stanu wojennego. 

W spotkaniu brali udział uczniowie z kl. I B, III A, III D, III E.

Słuchacze dowiedzieli się o okolicznościach wprowadzenia stanu wojennego, represjach, aresztowaniach oraz warunkach życia Polaków( brak towarów w sklepach, niekończące się kolejki po towar, kartki na produkty itp.), oporze Polaków wobec represji stosowanych przez tamtejszą władzę.


23.11.2012 r w Zespole Szkół Katolickich odbyło się spotkanie z Ciekawym Człowiekiem - tym razem był to nasz białostocczanin Szymon Hołownia.
Młodzież naszej szkoły - uczniowie z klasy III b oraz grupa wolontariuszek - również brała udział w tym spotkaniu.
Przybyła młodzież z wielu szkół naszego województwa zadawała pytania na które odpowiadał dziennikarz. Słuchaliśmy różnych ciekawych opowieści z życia Szymona Hołowni.
Myślę, że spotkanie było bardzo ciekawe.
Grażyna Krawczyńska
galeria zdjęć

Zespół Unihokeja chłopców wziął udział w V Otwartym Turnieju Unihokeja pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku i podlaskiego Kuratora Oświaty zajmując wysokie III miejsce.
Mimo, że w turnieju startowały szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, nasza drużyna zaprezentowała się świetnie.
W półfinale przegraliśmy z gospodarzem turnieju - drużyną Zespołu Szkół Elektrycznych, ale mecz o III miejsce wygraliśmy z Zespołem Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych.
Najlepszym bramkarzem turnieju został wybrany uczeń naszej szkoły - Miłosz Aleksandrów.
galeria zdjęć

37. odcinek cyklu "Zainwestuj w człowieka" poświęcony był projektowi realizowanemu w PG 2 "Bawiąc uczyć, czyli teatr jest dobry na wszystko".
Zapraszamy do obejrzenia materiału:
PG 2 w TV Białystok

30 listopada 2012 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Haliną Kozub,która zechciała podzielić się  z osobistymi przeżyciami i doświadczeniami z okresu II wojny światowej- pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrucku (obóz dla kobiet).

W spotkaniu wzięli udział zainteresowani uczniowie (28 uczniów), którzy dowiedzieli się jak wyglądała deportacja do obozu, rejestracja więźniów,warunki życia i pracy więźniów, przeprowadzane doświadczenia pseudomedyczne,metody zabijania więźniów oraz okoliczności powrotu do Ojczyzny. 

Spotkaniu towarzyszyły wielkie emocje, wzruszenia (przestrzeń trudnych i bolesnych tematów), które uwrażliwiło uczniów na jedno z najsmutniejszych wydarzeń w historii Polski i świata.


8 listopada 2012 r. klasa II A pod opieką pani Marzeny Joki, wzięła udział w lekcji muzealnej organizowanej w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Zajęcia związane były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Oparte były o wystawę edukacyjną i filmy dokumentalne o treść patriotycznej. Uczniowie mieli możliwość spotkania się z przedstawicielem Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, który zaprezentował umundurowanie, uzbrojenie oraz historię swojej formacji.

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 19.11.2012 r. (poniedziałek) w Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny Podlaskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA mieszczącym się przy ul. Gajowej 79 w Białymstoku odbędzie się Dzień Otwarty w ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.
Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich chętnych rodziców/opiekunów oraz profesjonalistów pracujących z dziećmi.
W godz. od 8.00 do 18.00 konsultanci Centrum - pedagodzy, psycholodzy, prawnicy, psychiatrzy będą udzielali pomocy w zakresie:
 • diagnozy i interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
 • procedury Niebieskiej Karty
 • pracy z konkretna rodziną/dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze

Ponadto podczas spotkania będzie można uzyskać informacje dotyczące:

 • działań profilaktycznych realizowanych przez ośrodek
 • oferty pomocowej centrum kierowanej do dzieci i ich rodziców/opiekunów
 • zasad przyjmowania klientów

Rodzice, którzy zgłoszą się na konsultacje będą mogli:

 • porozmawiać ze specjalistami nt. dziecka, niepokojów związanych z jego wychowaniem, rozwojem
 • dowiedzieć się, jak radzić sobie ze złością, jak z szacunkiem i miłością stawiać dzieciom granice
 • dowiedzieć się z jakich form pomocy mogą skorzystać w ośrodku lub innych placówkach pomocowych na terenie miasta.

Podczas spotkania udostępnione będą materiały edukacyjne i informacyjne z ogólnopolskich kampanii przeciwko krzywdzeniu dzieci.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


W celu dostarczenia rzetelnej informacji dotyczącej kształcenia zawodowego zgodnego z nową podstawą programową została zbudowana strona internetowa www.ksztalceniezawodowe.bialystok.pl
Prosimy o zapoznanie się ze zmianami, które mogą w przyszłości pomóc uczniom w podjęciu decyzji dotyczącej planowania swojej ścieżki edukacyjnej
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego "Numery alarmowe w Polsce". Film w połączeniu z  grą edukacyjną pierwsza pomoc stanowi fragment działań w popularyzacji wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
Źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/numery-alarmowe

Dnia9listopada2012r.wnaszejszkoleodbyłsięuroczystyapelzokazji94rocznicyodzyskaniaprzezPolskęniepodległości.Wprzedstawieniu brali udział uczniowie klasy I A, II A,II B, III D i III E pod opieką pani Beaty Dytkowskiej i pani Marzeny Joki.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru, a następnie odśpiewaniem hymnu państwowego przez społeczność szkolną i pracowników szkoły. Następnie uczniowie w inscenizacji odegrali symboliczną scenę podziału naszej Ojczyzny między trzech zaborców, a także pokazali historię trudnej drogi naszego kraju do niepodległości.Doniosłość apelu uświetniło wystąpienie uczennic kl. II B i III  E, które odśpiewały  wojenne i patriotyczne pieśni „ Białe róże” i„ Rotę”.  Podczas inscenizacji najważniejszych wydarzeń z historii naszego państwa,  odśpiewania pieśni i recytacji wierszy,uczniowie w sposób symboliczny zapalili znicze pod krzyżem, chcąc w ten sposób oddać hołd osobom, którym zawdzięczamy wolność.
Apel miał charakter swoistej lekcji historii, z której uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się o przebiegu walk narodowowyzwoleńczych i trudnej drodze do upragnionej wolności.

MOJE DZIECKO W PRZEDSZKOLU I SZKOLE

PORADNIK DLA RODZICÓW UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI

 Niniejszy Poradnik adresowany jest do Rodziców dzieci i młodzieży, a jego celem jest prze­kazanie Rodzicom informacji, w jaki sposób mogą włączyć się w udzielanie ich dziecku wsparcia w przedszkolu czy szkole.

 

Więcej znajdziecie informacji w zakładce Rodzice/Informacje


Hura!!!!

Zdobyliśmy Certyfikat „Szkoła Bezpieczna i Przyjazna Uczniom” 2012

 

O przyznanie Honorowego Certyfikatu Bezpieczeństwa starało się 62 podlaskie szkoły podstawowe,gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Każda szkoła, która wzięła udział w programie musiała przygotować Program Bezpieczeństwa w Szkole zawierający między innymi informacje o placówce, a w szczególności o sposobach radzenia sobie z przypadkami przestępczości wśród uczniów, działaniach profilaktycznych prowadzonych przez szkołę, a także o zakresie współpracy z poradniami i ośrodkami prowadzącymi działalność pomocową.

Projekty oceniane były przez specjalną komisję do spraw bezpieczeństwa, w skład której weszli przedstawiciele instytucji współtworzących Honorowy Certyfikat Bezpieczeństwa. Oprócz funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji byli nimi:Podlaski Urząd Wojewódzki,Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku, Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Białymstoku, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Komisja na podstawie oceny działalności poszczególnych szkół wyłoniła i nadała 42 podlaskim szkołom Honorowe Certyfikaty Bezpieczeństwa, w tym

Publicznemu Gimnazjum nr 2

im.42 Pułku Piechoty w Białymstoku.

16 października odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród

Zdjęcia z tej uroczystości można obejrzeć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku: http://podlaska.policja.gov.pl/index.php?idkat=427&idart=10393

 

Czujemy się zaszczyceni tą nagrodą, tym bardziej, że spośród nagrodzonych szkół, tylko nieliczne gimnazja otrzymały Certyfikat. Jesteśmy przekonani, że atmosfera naszej szkoły oraz starania nauczycieli zapewniają młodzieży wszechstronny rozwój. Zapraszamy, więc do naszej szkoły, gdzie nie ma anonimowych uczniów, a nasi pedagodzy są otwarci na każde dziecko. 


Serdecznie zapraszamy rodziców na Dzień Otwarty, który odbędzie się 25 października 2012 r. (czwartek) w godzinach 17.00 - 18.30.

Biblioteka szkolna zachęca do udziału w powiatowym konkursie czytelniczym i plastycznym „Czy znasz twórczość Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk?” organizowanym przez Radę Oddziału w Białymstoku Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach 3. edycji projektu Podlaskie spotkania z pisarzami.

Zarządzenie nr 8 z dnia 27 września 2012 r.

Dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 2

im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku

w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych


Na podstawie § 1 pkt 3 Rozporządzenie MEN z dnia 5 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 186, poz. 1245) ustalam w roku szkolnym 2012/2013 następujące dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktycznych:
02.11.2012 r.
07.01.2013 r.
23 - 25.04.2013 r. (egzamin gimnazjalny)
02.05.2013 r.
06.05.2013 r.
31.05.2013 r.

W czerwcu 2012 roku w naszej szkole odbył się „Dzień Matematyki”W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się warsztaty  z udziałem gościa – pracownika Uniwersytetu w Białymstoku - pani Anny Rybak. Głównym tematem spotkania było ujęcie korelacji między matematyką, przyrodą i geometrią sferyczną. Dzięki wspaniałej współpracy p. Anny Rybak z uczniami uzyskaliśmy niesamowite efekty. Nasi wychowankowie odkryli własności figur geometrycznych sferycznych. Znakomicie poradzili sobie z niełatwymi konstrukcjami geometrycznymi. Podstawowym celem  tego przedsięwzięcia jest popularyzacja i propagowanie matematyki. Chcemy pokazać uczniom, że matematyka jest ciekawa i ważna, że ma różne zastosowania i nierozerwalnie wiąże się z innymi dziedzinami naszego życia. Chcemy rozbudzić zainteresowanie matematyką wśród szerokiego grona uczniów, jak również rozwijać ich uzdolnienia matematyczne. Chcemy oferować uczniom odmienne sposoby zdobywania i utrwalania wiedzy niż te, które są zazwyczaj stosowane na zajęciach matematyki. 

Dziękujemy naszemu gościowi i zapraszamy do współpracy w roku szkolnym 2012/2013.

Jolanta Tarnowska

Renata Charyton

galeria zdjęćProjekt: „Bawiąc uczyć, czyli teatr jest dobry na wszystko – cykl zajęć wyrównujących szanse edukacyjne i motywujących do samorozwoju”, nr Projektu: WND-POKL.09.01.02-20-672/12

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

 

Priorytet IX

Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach

Działanie 9.1

Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług

edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty

Poddziałanie 9.1.2

Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych

 

Publiczne Gimnazjum Nr 2
informuje, że szkoła rozpoczęła realizację projektu

„Bawiąc uczyć, czyli teatr jest dobry na wszystko – cykl zajęć wyrównujących szanse edukacyjne i motywujących do samorozwoju”


Okres realizacji: 01.09.2012-30.06.2013


Grupą docelową projektu jest 150 uczniów/uczennic gimnazjum. (79dz., 71chł)


Celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku, poprzez realizację zajęć pozalekcyjnych dostosowanych do potrzeb uczniów zdolnych oraz uczniów mających problemy edukacyjno – wychowawcze.


Działania zaplanowane w projekcie:

 • Warsztaty z doradztwa zawodowego
 • Spotkania dotyczące zagrożeń i współczesnych problemów młodzieży
 • Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze przygotowujące do egzaminów gimnazjalnego
 • Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla klas I
 • Warsztaty teatralne
 • Zajęcia z marketingu i reklamy
 • Zajęcia z koła krytyków
 • Zajęcia sportowe – sekcja piłki siatkowej dziewcząt
 • Zajęcia rytmiczno - taneczne

Dokumenty do pobrania:

 1. Regulamin rekrutacji

 

 1. Dokumentacja rekrutacyjna:

– Deklaracja uczestnictwa w projekcie

– Formularz zgłoszeniowy

 

Biuro Projektu:

ECDS Polska Sp. z o.o.

ul. Św. Rocha 5, lok. 208 15-879 Białystok


20 września 2012 r. (czwartek)  odbędą się zebrania z rodzicami

 godz. 17.00 - klasy III- spotkanie z doradcą zawodowym w stołówce szkolnej, następnie spotkania z wychowawcami klas,

 godz. 17.30 - klasy I, II - spotkania z wychowawcami klas.

 Serdecznie zapraszamy.


03.09.2012r w PG 2 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

godz. 8.00 - Msza Święta w Kościele
godz. 9.15 - rozpoczęcie roku w szkole:

 • klasy I - spotkanie z wychowawcami na małej sali gimnastycznej,
 • klasy II i III - spotkanie z wychowawcami w wyznaczonych salach.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, a także grono pedagogiczne i życzymy samych sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.

Dnia 3 IX 2012 r. o godz. 16.00 w Soborze św. Mikołaja przy ul. Lipowej odbędzie się uroczyste nabożeństwo z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013.

matematyka

27.08.2012 r. godz. 8.00

wychowanie fizyczne

27.08.2012 r. godz. 9.00

język polski

28.08.2012 r. godz. 8.30

historia

28.08.2012 r. godz. 11.00

język francuski

29.08.2012 r. godz. 10.00

informatyka

28.08.2012 r. godz. 12.30

fizyka

29.08.2012 r. godz. 8.30


28.06.2012r. o godz. 16.00 w PG2 odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III

29.06 2012 r.  odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 klas I-II

godz. 8.00 - Msza Święta w Kościele

godz. 9.15 - zakończenie roku w szkole


Zestawpodręczników obowiązujących w PG 2 w roku szkolnym 2012/2013.

 

Podręczniki obowiązujące w klasie pierwszej

 

Podręczniki obowiązujące w klasie drugiej

 

Podręczniki obowiązujące w klasie trzeciej


UczeńPG 2 Maciej Listowski otrzymał wyróżnienie w MiędzyszkolnymKonkursieKorczakowskim naprezentacjęmultimedialną.Organizatoremkonkursu "JanuszKorczak-wielkipedagog" byłaSzkołaPodstawowaNr31im.JanuszaKorczakawBiałymstoku.

WramachprogramuprofilaktycznegorealizowanegoprzezStrażMiejskąwBiałymstokuwrokuszkolnym2011/2012naszegimnazjumotrzymałoCertyfikatStrażyMiejskiej w Białymstoku "Przyjazny dzieciom". Warunkiem przyznania certyfikatu było pełne zaangażowanie nauczycieli w przekazywanie uczniom szerokiego zakresu wiedzy na temat bezpieczeństwa.
24 maja 2012 w Szkole  Podstawowej Nr 21 w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatów. Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku pan Aleksander Sosna oraz Komendant Straży Miejskiej pan Krzysztof Kolenda wręczyli pani Dyrektor Teresie Szulc oraz pani pedagog Marzenie Łukaszuk nagrody przyznane naszej szkole.
Jest to dla nas bardzo ważne osiągnięcie, bowiem tylko dwa gimnazja z Białegostoku otrzymały Certyfikaty od Straży Miejskiej.
galeria zdjęć

W ramach projektu „COOL KIBIC” opracowanego przez Urząd Miejski w Białymstoku, w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie z panią funkcjonariusz starszym sierżantem Edytą Wilczyńską z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku Wydział Prewencji. W dniu 22.05.2012 nasi gimnazjaliści z klas I- III mieli możliwość zapoznania się z zasadami właściwego zachowania się kibiców podczas meczów piłkarskich.
galeria zdjęć

W dniu 22.05.2012 o godzinie 9.15 odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja przeciwpożarowa. Nasi uczniowie, po usłyszeniu sygnału dźwiękowego, pod opieką nauczycieli opuścili budynek szkoły. Miejscem zbiórki było boisko szkolne. Po sprawdzeniu list obecności przez nauczycieli i przekazaniu Pani Dyrektor informacji o liczebności uczniów oraz ich stanie zdrowia, wszyscy wróciliśmy do szkoły na dalsze zajęcia. Mamy nadzieję, że takie akcje uświadomią młodzieży, jak ważna jest troska o własne bezpieczeństwo i zdrowie.

Ewakuacja całej szkoły trwała 4 minuty.

galeria zdjęć


1 czerwca 2012 r. w PG 2 odbędzie się piknik.

Porządek dnia:

 • 11.00 początek pikniku, przygotowanie koców, prowiantu. (Prosimy o przygotowanie suchego prowiantu: słodkie bułki , ciastka, paluszki, itp.  napoje.) Komisja konkursowa będzie wybierać najlepiej, najciekawiej przygotowany „kwadrat” piknikowy  –przewidziana  nagroda .

Występ wokalny przygotowany przez młodzież pod opieką pani J. Iwanickiej

 • 11.20  Wspólne malowanie portretu klasy, malowanie twarzy
 • 12.00  Mecz koszykówki
 • 12.30  Zabawy sportowe na świeżym powietrzu: sztafeta, przeciąganie liny, itp.
 • 13.00 Mecz siatkówki
 • Wielkie sprzątanie, koniec imprezy

Nasze koło teatralne zdobyło GRAND PRIX XIX Powiatowego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Melpomena 2012

W dniu 17 maja 2012 r. o godzinie 11.00 klasa II E uczestniczyła w Marszu Zebry. Zebraliśmy się około 10.45 przy teatrze A.Węgierki, skąd wyruszyliśmy ulicami naszego miasta na plac przed Ratuszem. Na mecie marszu wypuściliśmy w niebo białe balony i zjedliśmy smaczny tort. Uczestnictwem w tym przedsięwzięciu chcieliśmy wesprzeć nową inicjatywę profilaktyczną funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

5.06.2012 r. odbędzie się uroczystość szkolna "Dzień bez przemocy" podsumowująca całoroczną pracę szkoły zmierzająca do poprawy bezpieczeństwa naszych uczniów w ramach Ogólnopolskiej Kampanii "Szkoła bez przemocy".
Zapraszamy wszystkich uczniów do obejrzenia spektaklu w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego, występów wokalnych naszych uczennic, zawodów sportowych. gościem honorowym naszej imprezy będzie funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji pani Joanna Rzepniewska.
Celem naszej imprezy jest promowanie wizerunku pozytywnego kibica.

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie happeningu "Marchewka zamiast papierosa" w ramach Światowego Dnia Bez Papierosa, 31.05.2012 r., o godz. 11.20 zapraszamy na wspólną zabawę. Będą wspólne zabawy, zawody sportowe, prezentacja plakatów. Nie zabraknie dobrej muzyki oraz pysznej marchewki.

Na sali gimnastycznej w dniu 22.05.2012 r. o godz. 9.50 odbędzie się spotkanie dla uczniów klas I - III z funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w ramach projektu "Cool Kibic".

27 kwietnia odbył się apel poświęcony 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Ustawa rządowa była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, która wprowadziła trójpodział władzy Karola Monteskiusza. Innowacyjne rozwiązanie ustrojowe oraz zniesienie zasady na liberum veto, rokoszy i konfederacji miały uchronić państwo polskie przed upadkiem. Podejmowane były również próby ratowania sytuacji w kraju.
Apel przygotowała klasa II B, która w inscenizacji wątek historyczny wprowadziła w realia współczesnej nastolatki.
  
  

Dnia 17 maja 2012 r. (czwartek) w godz. 17.00 - 19.00 w ramach "Dnia dla Rodzica" odbędą się indywidualne konsultacje ze wszystkimi nauczycielami.  Serdecznie zapraszamy Rodziców.

III edycja KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI PATRIOTYCZNEJ „Najdroższy wyraz: Ojczyzna”
Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie przez opiekuna do 23.05.2012 r. wypełnionego formularza (załącznik 1) na adres szkoły:

Publiczne Gimnazjum nr 2 im. 42 Pułku Piechoty

ul. Legionowa 7

15-281 Białystok

lub faksem: 85 742 82 37

lub drogą elektroniczną: pg2.bialystok@poczta.fmIII edycja KONKURSU RECYTATORSKIEGO POEZJI PATRIOTYCZNEJ

„Najdroższy wyraz: Ojczyzna”
 

CELE OGÓLNE

 utrwalenie poczucia tożsamości narodowej,

rozwijanie zdolności artystycznych młodzieży.

CELE SZCZEGÓŁOWE

uwrażliwienie na przesłanie patriotyczne utworów literackich i piękno słowa poetyckiego

popularyzacja tekstów, które utrwalają poczucie tożsamości narodowej

kształcenie umiejętności recytacji

 

                                                                                     „Rzadkonamoichwargach-

                                                                                 niechdziśtowargamawyzna-

                                                                                         jawisiękrwiąprzepojony,

                                                                                      najdroższywyraz:Ojczyzna

                                                                                                         JanKasprowicz

 

1.            Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie przez opiekuna do 23.05.2012 r. wypełnionego formularza (załącznik 1) na adres szkoły:

Publiczne Gimnazjum nr 2 im. 42 Pułku Piechoty

ul. Legionowa 7

15-281 Białystok

lub faksem: 85 742 82 37

lub drogą elektroniczną: pg2.bialystok@poczta.fm

2.            Każda szkoła może zgłosić dwóch uczestników.

3.            Każdy uczestnik prezentuje jeden dowolnie wybrany wiersz o tematyce patriotycznej.

4.            Jury będzie oceniało teksty wg. następujących kryteriów:

- opanowanie pamięciowe tekstu,

- dobór utworu,

- wyrazista dykcja,

- interpretacja.

5.            Przewiduje się trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia.

6.            Konkurs odbędzie się 4.06.2012r. o godz. 12.30

7.           Za prawidłowy przebieg konkursu odpowiedzialna będzie komisja konkursowa powołana przez 
               organizatora.Odpodjętychprzezkomisjędecyzjidotyczącychprzyznaniamiejscniemożnasięodwołać.

8.            Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy, a osoby, które zdobędą punktowane miejsca(I, II lub III), dodatkowo nagrody. Nauczyciele, którzy przygotują młodzież do konkursu, otrzymają podziękowania.

 

Chętni do udziału będą mieli możliwość uczestniczenia 28.05.2012r. o godz. 9.00 w bezpłatnych warsztatach recytatorskich, które poprowadzi specjalistka w dziedzinie teatru, aktorka, instruktor teatralny 
p. Ewa Jakubaszek.  

Prosimy o przybycie z wybranym na konkurs wierszem. Przy dużej liczbie uczestników organizatorzy zastrzegają sobie możliwość podziału na grupy i zmiany godziny warsztatów, o czym wcześniej powiadomimy zainteresowanych.

 

Kontakt:  Ewa Jerzykowska-Zagórska: ewa.j.zagorska@gmail.com  tel. 693 325 053

Urszula Morawska: morula@poczta.onet.pl    tel. 513 052 764

załącznik1

regulamin konkursuW ramach IV Forum Młodych Ekologów Białystok ‘2012 odbyły się konkursy: fotograficzny  „Ekologia na co dzień, a nie od święta” i Literacko – Plastyczny na Eko-Komiks pod hasłem „Uśmiechy i łzy przyrody”. Naszą szkołę w konkursie fotograficznym reprezentowały dwie uczennice: Kamila Maliszewska
i Martyna Bazelska. Natomiast w Konkursie Literacko – Plastycznym udział wziął Rafał Zagórski.
Miło nam poinformować, że Martyna Bazelska zajęła III miejsce, a Rafał Zagórski– II miejsce w swoich kategoriach.
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księdza Jana Twardowskiego w Białymstoku przy współpracy: Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Narwiańskiego Parku Narodowego, MODM w Białymstoku oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku.
galeria zdjęć

Kołoteatralne zakwalifikowało się do finału Przeglądu Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi" .

21 maja 2012 r. w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku odbyła się gala finałowa
X PRZEGLĄDU "DRAMAT I TRAGEDIĘ POZOSTAW TEATROWI". Uczestniczyło w niej 8 zespołów
 z województwa podlaskiego. Nasze koło teatralne zdobyło I wyróżnienie za walory artystyczne.

Więcej informacji o Przeglądzie i jego uczestnikach na stronie Kuratorium Oświaty
w Białymstoku www.kuratorium.bialystok.pl


 VIIMiędzyszkolnyKonkursRecytatorski"Przyrodapoezjąiprozapisana"
KarolFalkowski-Imiejsce

IVspotkaniaekologiczneKonkursRecytatorski"ZZiemiąkrążymy"
KacperCzeremczuk-wyróżnienie

KonkursRecytatorskiPoezjiMiłosnej"Powiedzmijakmniekochasz"
AleksandraDąbrowska-IImiejsce
KarolFalkowski-wyróżnienie

KonkursTeatralno-Logopedyczny
KarolFalkowski-Imiejsce

VIIIPrzeglądZajęćPozalekcyjnychwMDK
Kołoteatralnezostałonagrodzone"ZłotymPasmem"


KonkursPiosenkiiPoezjiPatriotycznejwŁomży "Polska to my"
Kacper Czeremczuk - I miejsce


Co zrobić, żeby stres w trakcie egzaminu nie przejął nad Tobą kontroli?

Tydzień przed egzaminem:

 • powtórz i utrwal znany materiał
 • zrezygnuj z przyswajania nowych, obszernych partii materiału
 • uzupełnij ewentualne braki w wiadomościach

Dzień przed egzaminem:

 • odłóż książki i notatki
 • myśl o tym co umiesz
 • odpocznij, idź spać ok. 22:00

W dniu egzaminu:

 • wstań wcześniej
 • zjedz lekkie śniadanie
 • sprawdź przybory do pisania, legitymację, chustki do nosa
 • wyjdź wcześniej z domu
 • jeżeli pojawiają się natrętne myśli w związku z egzaminem, skup się na tym, co wiesz i umiesz

Przed wejściem na salę egzaminacyjną pomyśl o sobie:

 • jestem spokojny
 • jestem rozluźniony
 • panuję nad sytuacją i stresem
 • wszystko mi się uda

Pamiętaj!!!

W każdym człowieku tkwią ogromne możliwości

- znacznie większe od tych, które może sobie wyobrazić

- w Tobie również.


 Kacper Kozłowski uczeń PG 2 uzyskał tytuł laureata XVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od Konfederacji do Powstania Styczniowego"


18 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2011/2012.

Nasi laureaci:
 • Wojewódzki Konkurs Historyczny:
  • Kacper Kozłowski
  • Maciej Rosłan
 • Wojewódzki Konkurs z Języka Francuskiego
  • Joanna Koronkiewicz
 • Wojewódzki Konkurs z Języka Niemieckiego
  • Bartosz Pogorzelski
 • Wojewódzki Konkurs z Języka Rosyjskiego
  • Sofya Supakhunova
 • Wojewódzki Konkurs z Matematyki
  • Magdalena Karpiuk
laureaci


13 kwietnia w piątek (nie jesteśmy przesądni) grupa złożona z uczniów naszej szkoły odwiedziła warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie  odebrała niezapomnianą lekcję historii, poznając losy powstańczej stolicy.
Po odpoczynku w galerii Złote Tarasy przyszedł czas na łyk kultury. W  warszawskim teatrze „Rampa” obejrzeliśmy niestarzejącą się, przezabawną komedię Aleksandra Fredry „Damy i huzary”, pod odrobinę zmienionym tytułem: „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli damy i huzar”.
galeria zdjęć

 4 kwietnia 2012 r. w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. 42 Pułku Piechoty w Białymstoku odbyła się debata na temat zasad dobrego funkcjonowania samorządu w szkole w ramach projektu "Sejm Dzieci i Młodzieży". Gośćmi debaty byli radni: pan Piotr Jankowski, pan Jacek Chańko, pan Mariusz Gromko; Paulina Antonowicz,przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białystok oraz pani Monika Siwicka, opiekun samorządu uczniowskiego Publicznego Gimnazjum nr 7 w Białymstoku wraz z delegacją przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Naszą szkołę reprezentowali Pani v-ce Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2, Janina Różalska oraz Monika Szorc, prezydent Publicznego Gimnazjum nr 2.
   Debata rozpoczęła się od przedstawienia i powitania gości przybyłych na spotkanie. Pierwsze pytania skierowane były do radnych. Dotyczyły one funkcjonowania samorządu lokalnego i samorządu uczniowskiego w okresie ich lat szkolnych. Następnie wypowiedziała się pani Monika Siwicka, która opowiedziała o pracy samorządu w Publicznym Gimnazjum nr 7. Kolejne pytania,dotyczące funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta Białystok i wymagań, jakie należy spełnić,aby być członkiem tej instytucji, zostało zadane przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Białystok, Paulinie Antonowicz. O wypowiedź poproszono także v-ce Dyrektor Janinę Różalską oraz Prezydent Publicznego Gimnazjum nr 2, Monikę Szorc, które wypowiadały się na temat dobrej współpracy samorządu z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Uczniowie, tak jak  i goście,bardzo zaangażowali się w dyskusję i z chęcią wymieniali między sobą poglądy i opinie. Na koniec debaty goście otrzymali podziękowania.

Wnioski z debaty:
- Dobrą współpracę między samorządami poszczególnych szkół powinna cechować mnogość akcji, do których włącza się spore grono uczniów.
- Samorząd Uczniowski powinien być otwarty na pomysły i zastrzeżenia uczniów.
- Samorządy w różnych szkołach różnią się między sobą zasadami funkcjonowania.
- Należy podjąć działania, służące wzrostowi zaangażowania nauczycieli i rodziców w sprawy Samorządu Uczniowskiego.

galeria zdjęć